Svetelné znečistenie, preťaženosť ciest, hluk. S týmito problémami sa potýka každé veľké mesto. Veľkomestá po celom svete sa obracajú na bicykle ako na riešenie, ako žiť ekologickejšie. Dve kolesá odvezú nielen vás, ale tiež prepravia váš balíček.

Ľudia začali využívať prepravu tovaru bicyklom hneď po vynájení velocipédu v druhej polovici 19. storočia. V deväťdesiatych rokoch 20. storočia začala obľuba prepravy tovaru bicyklom stúpať a kuriéri na bicykloch boli v európskych metropolách bežne k videniu. Cyklokuriéri doručovali malé balíky, poštu alebo dokumenty.

Kuriér na bicykli dopraví balík rýchlo a šetrne k životnému prostrediu

Prepravu tovaru na bicykli ľudia spočiatku uprednosťnovali predovšetkým kvôli rýchlosti doručenia. V dnešnej dobe hrá však okrem flexibility veľkú rolu tiež šetrnosť k životnému prostrediu. Bicykle sa radia medzi vozidlá s nulovými emisiami, nepreťažujú dopravu a sú takisto veľmi tiché.

Cyklokuriér v Bratislave a vo svete

Mestá i prepravné spoločnosti si uvedomujú výhody bicyklov v meste. Preprava tovaru cyklokuriérom je šikovným a ekologickým riešením pre mestá nielen v zahraničí, ale aj na Slovensku. S kuriérskymi službami na dvoch kolesách sa môžete stretnúť i v Bratislave. Cyklokuriér GLS doručuje v rámci mesta vybrané menšie balíčky.

V rámci Európy je napríklad veľmi vyspelá v tejto oblasti GLS Italy, kde na doručenie používajú e-skútre, e-dodávky ale aj e-bycikle.

Doprava do práce na vlastnom tátošovi

Za najviac bike-friendly krajinu sveta je považované Dánsko. Deväť z desiatich Dánov vlastní bicykel, zatiať čo len štyria z desiatich obyvateľov vlastnia auto. Ani na Slovensku nezabúdame sadnúť na bicykel. Podľa prieskumu Cashback World takmer 50% opýtaných Slovákov zo vzorky takmer 3-tisíc respondentov využíva na dopravu do práce bicykel.

Nemáte bicykel? Skúste bikesharing

Ak by ste radi šliapli do pedálov, ale nevlastníte bicykel, vyskúšajte bike-sharing. Bike-sharing je systém zdieľaných bicyklov, ktorý je bežne známy v Amsterdame, Prahe alebo francúzskom Rennes. Na Slovensku môžete bike-sharing využiť napríklad v Trnave, Nitre, Košiciach alebo Bratislave.

Zdroje:
Ilustračné obrázky – unsplash.com
bikemunk.com
aktuality.sk/clanok/583934/prieskum-coraz-viac-slovakov-pouziva-bicykel-ako-dopravny-prostriedok/
startitup.sk/trnava-sa-meni-na-najlepsie-slovenske-mesto-pre-cyklistov/

.