Úspešní ľudia majú určité návyky spoločné. Vedia, že vybudovanie úspešného a prosperujúceho podnikania nedosiahli náhodou. Inšpirujte sa aj vy týmito desiatimi zvykmi úspešných.

1. Úspešní ľudia majú určené ciele

Ak sa chcete niekam dostať, musíte si najprv určiť cieľ. Úspešní ľudia chápu, že si musia vytyčovať ciele. Vďaka nim sa udržujú motivovaní a zameraní a ich podnikanie môže dlhodobo a postupne rásť.

TIP: Ako si určiť ciele?

  • Ciele by mali byť ľahko merateľné
  • Ciele by mali mať určený konkrétny dátum
  • Ciele by mali obsahovať čiastkové ciele, vďaka ktorým vidíte svoj pokrok

2. Pri neúspechoch menia stratégie, nie ciele

Keď niečo nevychádza podľa plánov, úspešní ľudia hľadajú odlišné cesty a možnosti. Nevzdávajú sa svojich cieľov, ale hľadajú alternatívne spôsoby, ako sa k nim dostať. Sú flexibilní a otvorení novým riešeniam.

bullseye ciel target biznis vynos uspech

3. Zamieravajú sa na riešenie problémov a hodnotu pre druhých

Najúspešnejšie firmy súčasnosti ako je Facebook, Google alebo Microsoft poskytujú službu ľuďom po celom svete. Chcú svojim zákazníkom zlepšiť či zjednodušiť život. Počúvajú svoje okolie a trh a poskytujú riešenia k problémom.

TIP: Skúste sa zamyslieť, či vo svojom podnikaní poskytujete hodnotu svojim zákazníkom a ako im uľahčujete život.

4. Vytvárajú si užitočné kontakty a podporné prostredie

Vraví sa, že ak chcete ísť rýchlo choďte sami, ale ak chcete ísť ďaleko, spojte sa s druhými ľuďmi. Ak chcete byť úspešní, vyhľadávajte ľudí, ktorí vám na vašej ceste vedia pomôcť.

TIP: Hľadáte ľudí, s konkrétnymi vedomosťami a skúsenosťami? Skúste sociálnu sieť LinkedIn. Nebojte sa druhých osloviť. Buďte proaktívni.

pohovor rozhovor interview sales predaj uspech uspesny

5. Učia sa od lepších a vzdelávajú sa celý život

Celoživotné vzdelávanie je kľúčom k úspechu. Úspešní podnikatelia ako je Bill Gates sú vášniví čitatelia, ktorí sa neustále vzdelávajú vo svojom obore. Nikdy nemajú dostatok vedomostí a neboja sa spojiť s ľuďmi, ktorí vedia viac, ako oni sami.

6. Nezameriavajú sa na strach a vystupujú z komfortnej zóny

Zóna komfortu je pohodlné a známe miesto, no nič nové v ňom nevyrastie. Úspešní ľudia pociťujú strach ako všetci ostatní, no konajú napriek strachu. Púšťajú sa do nových výziev, vďaka ktorým ich podnikanie môže rásť.

7. Dbajú na detaily

Steve Jobs bol známy pre svoj perfekcionizmus a zmysel pre detail. Hodiny strávil nad perfektným dizajnom svojich výrobkov – a to nie len na vonkajšom dizajne produktov, ale i na vnútre, ktoré zákazníci nikdy neuvidia. Videl svoje produkty ako celok a dbal na každú maličkosť.

8. Píšu si, za čo sú vďační

Byť vďační za to, čo v živote máte, vám umožní pritiahnuť nové skúsenosti, zážitky a ľudí. Úspešní ľudia si píšu denník vďačnosti, do ktorého si zaznamenávajú, za čo sú dnes vďační.

TIP: Píšte si denník vďačnosti každé ráno pred tým, než začnete svoj pracovný deň. Nenechávajte si vďačnosť len vo svojich myšlienkach, zapisujte si ju do poznámkového bloku.

9. Meditujú a starajú sa o svoje telo

Úspešní ľudia vedia, že najlepší výkon podajú vtedy, keď sú zdraví a silní. Starajú sa nielen o svoje telo, ale i o svoju myseľ. Stravujú sa zdravo, venujú sa športu a meditujú.

joga fitness zdravy zivot styl cvicenie fit posilnovna posilka uspech ciel balance balans

10. Neúspech berú ako súčasť úspechu

Úspešní ľudia sa nikdy nevzdávajú. Chápu, že neúspech je len hrboľom na ich ceste, ktorý ich mal niečo naučiť. Po neúspechu sa uzemnia a pustia sa znova do práce.

Medzi najúspešnejších podnikateľov sveta súčasnosti patrí Jeff Bezos, zakľadateľ Amazonu, Mark Zuckerberg, zakladateľ Facebooku či Bill Gates, zakladateľ Microsoftu. Všetci traja začínali v malom s veľkým snom a chceli predovšetkým poskytnúť druhým ľuďom hodnotu a uľahčiť ich životy.

Užitočné tipy na záver:

  • Ak chcete byť úspešní vo svojom podnikaní, zameriavajte sa na službu pre druhých.
  • Zadávajte si konkrétne a dlhodobé ciele.
  • Držte sa svojich plánov, no buďte flexibilní v ich uskutočňovaní.
  • Neustále sa vzdelávajte a rozširujte si okruh svojich kontaktov.
  • Buďte vďační a pokorní. Naučte sa druhým odpúšťať a tolerovať ich chyby.
  • Pri neúspechu sa nevzdávajte. Pokračujte.
.