Richard Branson, Oprah Winfrey alebo Christiano Ronaldo využívajú služby kouča. Úspešní ľudia jednoducho vedia, že lepšie výsledky nedosiahnu sami. Vo vašom podnikaní vám koučing pomôže k efektivite, novým stratégiám i vyšším ziskom.

„Každý by mal mať kouča,“ hovorí CEO Google Eric Schmidt. Zatiaľ čo kedysi sa koučing využíval predovšetkým v športe, dnes po službách profesionálneho kouča siahajú ľudia, ktorí chcú dosahovať lepšie výsledky v pracovnom a osobnom živote. Koučing využívajú startupisti, menší e-shoperi alebo majitelia veľkých firiem. Ak podnikáte, mali by ste služby kvalifikovaného kouča využiť aj vy.

Pri budovaní biznisu nie je jednoduché byť na všetko sám. Či už rozbiehate svoj biznis, alebo ste dosiahli určitý bod a pociťujete stagnáciu, koučing vám podá pomocnú ruku a umožní vám vidieť ďalej za horizont.

Aké sú najčastejšie dôvody, prečo ľudia vyhľadávajú kouča?

–        84,5 % časový manažment

–        74,3 % kariérne poradenstvo

–        73,8 % rada v podnikaní

Koučing pomáha búrať bariéry, rozširovať možnosti a dosahovať plný potenciál. Kouč vzdeláva, dodáva odvahu a odhodlanie, podporuje a radí na ceste k úspechu. Ako vám koučing pomôže vo vašom podnikaní?

Odhalíte svoj skrytý potenciál

Koučing je dôverný vzťah medzi koučom a klientom. Spoločne, vďaka cielene vedenému rozhovoru, odkrývajú klientov skrytý potenciál, hľadajú riešenia na prípadné problémy a rozširujú možnosti. Kouč vám pomôže vidieť nápady, ktoré ste možno doteraz prehliadali, a poukáže na možnosti, ktoré máte. Je možné, že ste tak blízko svojho biznisu, že nevidíte príležitosti, ktoré ležia priamo pred vami.

dieta rebrik do neba siaha na oblak

Budete sa lepšie sústrediť

Či už ste na začiatku svojho podnikania, alebo je váš biznis rozbehnutý, môžete sa občas cítiť zasypaní povinnosťami. V snahe stihnúť všetky náležitosti nie je ťažké stratiť fokus a zameriavať sa na veci urgentné, avšak nie dôležité. Práve zameranie je pri úspechu dôležité. Kouč vás nasmeruje na tie najdôležitejšie úlohy, na ktoré by ste z dlhodobého hľadiska mali pre rozvoj a úspech svojho podnikania zamerať.

„Ostaňte zameraní. Váš štart neurčuje, kde skončíte.“ Herm Edwars, hlavný kouč New York Jets a Kansas City Chiefs

Zadáte si jasné a merateľné ciele

Zadanie si cieľov je kritickou časťou, ako budovať biznis. Predtým, než si vytvoríte plán a začnete konať, potrebujete vedieť, kam nasmerovať svoje zameranie, a čo chcete dosiahnuť. Kouč vám pomôže vaše ciele presne sformulovať a naplánovať. Spoločne vytvoríte efektívne stratégie a konkrétne kroky, vďaka ktorým bude vaše podnikanie rásť.

„Zadať si ciele je prvý krok k premene neviditeľného na viditeľné.“ Tony Robbins, medzinárodne uznávaný kouč, ktorý koučuje napríklad Leonarda DiCapria alebo Huga Jackmana

Získate objektívnu spätnú väzbu

Byť objektívny k svojmu podnikaniu je takmer nemožné. Ste tak blízko svojim každodenným povinnostiam, plánom a víziám, že nie je ľahké získať odstup. Profesionálny kouč vám však dokáže ukázať úskalia i príležitosti, ktoré ste možno prehliadali. Má odstup, ktorý je pre spätnú väzbu podstatný.

cesta smer clovek

Zvýšite zisk

Služby kouča sú investíciou do vašej budúcnosti a investovanie do koučingu sa vám cenne vráti späť. Podľa štúdie od Metrix Global firmy, ktoré investovali do koučingu 1 $, získali späť 7,90 $.

Prídete na čerstvé nápady

Dobrý biznis kouč má mnoho skúseností a vedomostí z oblastí podnikania a môže na váš stôl priniesť niečo nové. Možno práve teraz stojíte pred výzvami, ktoré on zvládol a dokáže vám s nimi pomôcť. Kvalifikovaný a skúsený kouč vám môže dodať informácie získané skúsenosťami, ku ktorým by ste sa bežne nemali ako dostať. Nemusíte sa trápiť s problémami sami, obráťte sa na kouča, ktorý vás navedie tou správnou cestou.

„Ak budete robiť to, čo ste vždy robili, dostanete to, čo ste vždy dostali.“ Tony Robbins

Vďaka skúsenostiam kouča zrýchlite svoj progres a vyvarujete sa chýb

Trénovanie a koučovanie vedie k 88 % nárastu produktivity oproti 23 % nárastu, ak človek trénuje sám. Kouč vás vypočuje, nasmeruje a pomôže vám nájsť tú správnu cestu. Ak by ste sa o všetko starali sami, mohli by ste stráviť mesiace snažením sa s minimálnym výsledkom. Kouč bude vašou podporou a pomôže vám dosiahnuť efektivitu v krátkom čase.

this is the sign looking for napis na stene ktory si hladal

Koučing vám pomôže zvýšiť sebavedomie a bude vás motivovať

Mnohokrát sú naše boje predovšetkým v našom vnútri. Kouč vám pomôže získať sebavedomie a sebahodnotu. Často môže vidieť veci, ktoré vy sami nevidíte. Kouč vás podporí, povzbudí a motivuje.

„Najúspešnejší ľudia na svete majú koučov, mentorov a členov rady, aby si boli istí, že ich ciele sa stanú realitou. Koho máte vy?“ Grant Cardone, autor bestsellerov a motivačný speaker

Kouč vám pomôže sledovať vaše kroky

Správny kouč vás nielen nasmeruje na správnu cestu, ale aj dá pozor, či po nej skutočne kráčate. Vďaka pravidelnému koučingu budete sledovať svoj progres. Vidieť postupné dosahovanie čiastkových cieľov je omnoho lepšie s ďalšou kvalifikovanou osobou, ako keby ste na to boli sami.

Kouč vo vás zapáli odhodlanie zadať si dostatočne veľkú výzvu

Predstavte si športového kouča, ktorý na svoj futbalový tím so zápalom kričí, že tento zápas vyhrajú. Svojich hráčov podporí a dodá im potrebné sebavedomie, nech už stoja pred akýmkoľvek súperom. Rovnakú podporu dostanete od svojho kouča i vy. Pomôže vám zadať si dostatočne veľkú výzvu, vďaka ktorej budete rásť vy i vaše podnikanie.

vrch kopec vrchol zena na vrchole horolezec stupanie vystup ciel

Dobré rady na záver

  • Nájdite si kouča, ktorý má skúsenosti a vedomosti, ktoré vám pomôžu vo vašom podnikaní.
  • Vyhľadávajte koučov, ktorí dosiahli úspechy, ktoré by ste chceli dosiahnuť tiež.
  • S koučom by ste si mali „sadnúť“. Využívajte koučing od kouča, s ktorým cítite prepojenie a máte s ním dobrý vzťah.
  • Využívajte služby kvalifikovaných koučov, ktorí sa koučingu venujú profesionálne.

Okrem nových možností a efektívnych stratégií vám koučing pomôže i v osobnom živote. Vďaka koučingu:

  • Dosiahnete svoje ciele.
  • Nájdete šťastie.
  • Objavíte svoje životné poslanie.
  • Nájdete to, čo máte radi, a budete na tom pracovať.

Zdroje:

https://nlpwithpurpose.com/blog/coaching-statistics/

https://www.montewyatt.com/business-coaching-statistics

https://marsvenuscoaching.com/coaching-statistics/

Použité fotografie: https://www.unsplash.com

.