Chcete poslať balík do zahraničia, no nechcete riskovať poškodenie zásielky? „Prekvapenie“, keď adresát otvorí balík s rozbitým alebo znehodnoteným obsahom, rozhodne nie je príjemné. V tomto článku by sme vám radi dali niekoľko tipov, ktoré keď dodržíte, akýkoľvek balíček by mal bez problémov zvládnuť svoju cestu.

Balík do zahraničia má mať vhodný obal a jeho uzatvorenie

Najčastejším obalom na posielanie väčších aj menších balíkov je klasická kartónová krabica. Pri výbere pozerajte aj na to, koľko vrstiev lepenky krabica má, aký pevný je kartón. Čím ťažší obsah, tým viac vrstiev je potrebných, aby ste mohli baliť bez obáv.

obal-karton-ako-zabalit-balik

Krabicu je po zabalení dôležité aj dôkladne uzavrieť a zalepiť. Odporúča sa lepiť páskou do tvaru písmena H. Teda priamo cez otváranie a kolmo na to po oboch hranách krabice. Nezabudnite ju zalepiť z hornej aj dolnej strany. Takto môžete zaslať balík do zahraničia.

spravne-balenie-balika-ako-zabalit-balik
(Zdroj: bretstateham.com)

Viacero predmetov zabaľte jednotlivo

Má vaša zásielka viac častí? Nezabudnite každý predmet zabaliť zvlášť a zabezpečiť tak, že sa nerozbije pri kontakte s iným predmetom. Ďalšou možnosťou je použiť výplň medzi predmetmi (napríklad fľaše alebo poháre), ktorá zabráni narážaniu jednotlivých vecí o seba a predmety tak uchráni.

Zabráňte neželanému pohybu

Je bežné, že sa nedá našiť krabica presne určená na veľkosť zásielky. Preto je potrebné prázdne priestory medzi odosielanými predmetmi a stenami krabice vyplniť. Okrem toho, predmety by sa nemali dotýkať stien krabice. Najhlavnejšie je zabezpečenie zdola a zhora. Na dne krabice by mala byť najsilnejšia fixácia a ochrana, nakoľko práve táto strana zažíva najviac nárazov. Z vrchu treba zasa tovar ochrániť pred nadmerným zaťažením, teda aby ho nepoškodila váha ďalších balíkov pri skladovaní a preprave. Spevniť tiež treba deformačné zóny balíka, ako sú rohy a hrany.

Ako teda najvhodnejšie vyplniť medzery medzi obsahom a stenami krabice? Na spodok a vrch sa najčastejšie používa tvrdý polystyrén. Zvyšok priestoru zvyčajne vypĺňa populárna bublinková fólia alebo polystyrénové guličky. Je možné použiť aj dostatočné množstvo novinového papiera, vzduchové vankúše, penové kúsky a podobne.

material-na-balenie-balikov-vypln-folia-ochrana-tvovaru-pred-poskodenim

Pozor na krehký tovar

Ak si myslíte, že balík, ktorý označíte ako „krehký tovar“, je automaticky v bezpečí a vy sa nemusíte starať o balenie, sklameme vás. Takéto označenie je síce dôležité pre šetrné zaobchádzanie, no ako odosielateľa vás nezbavuje zodpovednosti za riadne zabalenie.

Krehký tovar by sa v záujme jeho bezpečnosti nemal dotýkať žiadnej zo strán obalu a ideálne je ho umiestniť do stredu s vhodnou výplňou voľného priestoru.

krehky-balik-nalepka-fragile-posielanie-skla-ako-zabalit

Nezväzujte a nespájajte balíky

Možno niekomu napadne ušetriť peniaze za poštovné tým, že viac balíkov s jedným adresátom spojí dokopy do jedného veľkého balíku. Chyba. Práve tu sa šetriť rozhodne neoplatí. Je tu totiž riziko, že pri preprave sa jeden z balíčkov oddelí od ostatných a neoznačený sa ľahko stratí. Prepravná spoločnosť ho potom nedokáže identifikovať a vrátiť tam, kde patrí.

Veríme, že vám naše jednoduché tipy a zásady pomohli a pri ďalšej zásielke do zahraničia vám o niečo zjednodušia život. Nezabudnite tiež, že veľmi dôležitý je výber spoľahlivej spoločnosti, ktorá sa vám postará o prepravu. Nesústreďte sa vždy na cenu, skôr si pozrite recenzie, vypočujte odporúčania známych, alebo sa spýtajte v rôznych internetových fórach, ako najlepšie prepraviť balík do zahraničia.

.